8 Niedziela Zwykła – 27.02.2022

1, a.   W środę – 2 marca – rozpoczynamy Wielki Post. Dla nas ludzi wierzących jest to szczególny czas przeżywania Męki Jezusa, w której Chrystus objawił swoją zbawczą miłość do każdego z nas.  W Środę Popielcową Msze św. w naszym kościele o godz. 7.oo, 9.oo, 17.oo; w kaplicy Sióstr Msza św. będzie o godz. 8.oo. Na każdej Mszy św. odbędzie się obrzęd posypania głów popiołem.

         Ofiary złożone tego dnia na tacę będą przeznaczone jako jałmużna wielkopostna na pomoc osobom potrzebującym wsparcia materialnego. 

1, b.  W Środę Popielcową pod grzechem obowiązuje post ścisły, który polega:

  • na całkowitej wstrzemięźliwości od mięsa – dotyczy ona wszystkich powyżej 14 roku życia;
  • na ilościowym ograniczeniu – jeden posiłek do syta i dwa mniejsze – obowiązuje wszystkie osoby pełnoletnie do rozpoczęcia 60. roku życia.

         Jedno i drugie obowiązuje także osoby korzystające z żywienia zbiorowego w stołówkach.

 Przez cały okres Wielkiego Postu nie powinno się uczestniczyć w zabawach czy dyskotekach. Zachęcamy również do podjęcia osobistych postanowień wielkopostnych.

2, W związku z atakiem Rosji na Ukrainę, papież Franciszek prosi, by Środa Popielcowa była dniem modlitwy i postu w intencji pokoju, aby „diabelskiemu szaleństwu przemocy odpowiedzieć orężem Boga: postem i modlitwą”. Dlatego też w naszym kościele od dziś do Środy Popielcowej włącznie przed Mszą św. wieczorną o godz. 16.30, będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu i różaniec zakończony suplikacją w intencji daru pokoju dla Ukrainy.  Zachęcam wszystkich wierzących do modlitwy w intencji.

Dlatego dzisiaj i w środę Popielcową będzie dodatkowa zbiórka do puszki przy gazetach, które natychmiast – za pośrednictwem Caritas Polska – zostaną przekazane na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy. 

  1. Wyrazem naszego przeżywania Męki Pańskiej jest m. in. uczestnictwo w nabożeństwach właściwych dla tego okresu. W naszym kościele Droga Krzyżowa w piątki o godz. 16.15; Gorzkie Żalez nauką pasyjną – w każdą niedzielę o godz. 9.45.
  1. W tym tygodniu przypadają dni odnowy wewnętrznej: I czwartek – nabożeństwo o godz.16.30; I piątek – wyruszymy do chorych w naszej parafii z komunią św. o godz. 9.00 i I sobota miesiąca.

 

Gościom i Parafianom dziękujemy za ofiary. Życzymy bogactwa duchowego, głębi myśli i siły woli w postanowieniach oraz przeżyciach wielkopostnych.