Odpust Zupełny w naszym kościele

W 1223 roku św. Franciszek z Asyżu przebywając w Greccio, chcąc upamiętnić narodzenie Pana Jezusa po raz pierwszy urządził Bożonarodzeniową szopkę. Rozpoczął od urządzenia żłóbka, aby dotrzeć do celebracji eucharystycznej, w której Jezus Chrystus uobecnia się w chlebie i w winie.

Z okazji osiemsetnej rocznicy tego wydarzenia ministrowie generalni zakonów franciszkańskich skierowali do Ojca Świętego następującą petycję:

„W celu promowania duchowej odnowy wiernych i wzrostu życia łaski,
prosimy, aby od 8 grudnia 2023 r. – uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny,
do 2 lutego 2024 r. – święta Ofiarowania Pańskiego, wierni nawiedzając kościoły utrzymywane przez rodziny franciszkańskie na całym świecie i zatrzymując się na modlitwie
przed umieszczonymi tam żłóbkami, mogli uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Podobnie aby ci, którzy są chorzy lub fizycznie niezdolni do przybycia, mogli również skorzystać z daru odpustu zupełnego, ofiarując swoje cierpienia Panu lub wypełniając pobożne praktyki”.

W odpowiedzi Penitencjaria Apostolska pozytywnie odniosła się do prośby, udzielając upoważnienia do jej publicznego ogłoszenia.

W związku z tym od 8 grudnia 2023 r. do 2 lutego 2024 r. we wszystkich kościołach franciszkańskich możliwe będzie uzyskanie odpustu zupełnego przez wszystkich wiernych, pod zwykłymi warunkami.